Badanie Fizjoterapeutyczne

Data

Przebieg badania fizjoterapeutycznego zależy od hipotezy postawionej podczas wywiadu. W przypadku Pacjentów z dolegliwościami bólowymi i objawami nie urazowymi, badanie zwykle obejmuje:

  1. Ocenę postawy: Niezależnie od okolicy, w której Pacjent odczuwa dolegliwości, oceniamy całą postawę. Obserwacja pozwala nam określić typ postawy i dominujące grupy mięśniowe, które mogą ograniczać ruchomość stawów lub wpływać na dolegliwości.
  2. Badanie zakresu ruchu. Obejmuje okolice:
  • w której Pacjent odczuwa największe dolegliwości (np. odcinek szyjny kręgosłupa),
  • w których równolegle odczuwa objawy (np. odcinek lędźwiowy lub piersiowy kręgosłupa),
  • w których doszło do urazów lub operacji w przeszłości,
  • w których Pacjent miał dolegliwości w przeszłości,
  • wytypowane podczas oceny postawy (np. obręcz barkowa przy zamkniętej klatce piersiowej i zrolowanych ramionach).

 

Sprawdzamy ruch we wszystkich kierunkach i oceniamy ilość ruchu oraz jakość oporu końcowego. Porównujemy do drugiej kończyny pacjenta w przypadku stawów obwodowych lub kierujemy w stronę przeciwną w przypadku kręgosłupa. Dostosowujemy do indywidualnych cech i elastyczności pacjenta.

 

  1. Testy funkcjonalne: Często są to ruchy lub ćwiczenia, które jak najbardziej przypominają czynność, przy której Pacjent odczuwa dolegliwości. Oceniamy, w jakim zakresie ruchu, przy jakim obciążeniu i po ilu powtórzeniach pojawia się ból. Służą one do oceny postępów i efektów fizjoterapii.

 

Jeśli podczas wywiadu pojawią się informacje, które zwrócą naszą szczególną uwagę, często podejmujemy decyzję o przeprowadzeniu bardziej szczegółowego badania.

 

  • Jeśli podejrzewamy uszkodzenie struktur śród – lub okołostawowych, wykonujemy badanie ortopedyczne. Obejmuje ono specjalne testy kliniczne mające na celu ocenę stawów i więzadeł pod kątem stabilności lub wywoływania dolegliwości bólowych.
  • Jeśli istnieje podejrzenie choroby neurologicznej, przeprowadzamy badanie neurologiczne, które pozwala nam ocenić stan układu nerwowego pacjenta. Sprawdzamy m.in. czucie, odruchy oraz siłę mięśniową.
  • W przypadku objawów charakteryzujących się bólami i zawrotami głowy oraz szumami usznymi, niezbędna jest znajomość tak zwanych testów bezpieczeństwa.
  • Nasz gabinet posiada również ciśnieniomierz, który może być przydatny w diagnostyce różnych schorzeń.

 

Jednym z elementów diagnostyki są również badania dodatkowe, takie jak zdjęcie rentgenowskie, USG czy rezonans magnetyczny. Decyzja o skierowaniu Pacjenta na określone badanie dodatkowe powinna wynikać z badania klinicznego (fizjoterapeuta nie może jednak skierować pacjenta na badanie inwazyjne – w takim przypadku kierujemy go do lekarza specjalisty). Celem takich badań jest potwierdzenie diagnozy lub wykluczenie poważnych patologii. Ważne jest, aby objawy pacjenta pokrywały się z wynikami badań diagnostycznych. Mówi się, że „leczymy człowieka, a nie badanie diagnostyczne”. Często zdarza się, że w badaniu opisane są różne zmiany, jednak nie dają one objawów i nie mają związku z dolegliwościami pacjenta. Dlatego też, jeśli przyjdziesz do nas z wynikami rezonansu magnetycznego lub badania rentgenowskiego, najprawdopodobniej obejrzymy je dopiero po wywiadzie i dokładnym zbadaniu Ciebie. Nie warto też robić badań przed pierwszą konsultacją. Czasami nawet bardzo silny ból nie jest objawem niepokojącym i nie wymaga dodatkowej diagnostyki.

 

W przypadku urazu lub operacji, na początku skupiamy się głównie na ocenie uszkodzonej lub poddanej operacji okolicy. Oceniamy stan pacjenta (obrzęk/wysięk, zakres ruchu, dolegliwości bólowe, poziom funkcjonowania), porównując go do typowych dla danego czasu po urazie lub operacji. Później, w trakcie rehabilitacji, często sprawdzamy także zakresy ruchu w innych stawach i inne aspekty zdrowia pacjenta.

 

Po dokładnej analizie danych zebranych z wywiadu i badania, podejmujemy decyzję dotyczącą dalszego postępowania. Określamy:

  • ilość i częstotliwość zabiegów fizjoterapii potrzebnych do osiągnięcia poprawy stanu zdrowia Pacjenta,
  • czy pacjent wymaga konsultacji ze specjalistą lub badania diagnostycznego przed rozpoczęciem terapii fizjoterapeutycznej,
  • czy zalecamy podjęcie innych działań (np. konsultacji z dietetykiem, psychologiem, trenerem lub lekarzem specjalistą) w celu poprawy stanu zdrowia i poziomu funkcjonowania Pacjenta.

 

Ważne, aby odpowiednio dobrać terapię i działania, tak aby jak najskuteczniej pomóc pacjentowi w powrocie do pełnej sprawności.

Pytania, wątpliwości?

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości związane z fizjoterapią, nie wahaj się z nami skontaktować. Z chęcią wysłuchamy Twoich doświadczeń i sugestii dotyczących rozwiązań, które mogą pomóc innym Pacjentom. Zachęcamy do skontaktowania się z naszymi specjalistami!