Dlaczego wywiad jest ważny w fizjoterapii? Czemu fizjoterapeuci zadają tak wiele trudnych pytań?

Data

Wywiad jest niezbędnym elementem całościowego podejścia do Pacjenta. Na jego podstawie możemy zrozumieć, jak objaw się rozwijał i dotrzeć do pierwotnej przyczyny dolegliwości. W przypadku urazu, wiedza o mechanizmie i objawach po urazie pozwala na trafne ocenienie, która struktura uległa uszkodzeniu. Dodatkowo, dobrze przeprowadzony wywiad pozwala na wykrycie tzw. czerwonych flag, czyli objawów świadczących o poważnej patologii wymagającej pilnej diagnostyki i konsultacji z lekarzem specjalistą.

Co wpływa na ból?

Pacjenci najczęściej zgłaszają się do gabinetów fizjoterapii z bólem, szukając szybkiej ulgi. Należy pamiętać, że ból jest subiektywnym odczuciem, na którego nasilenie może wpływać wiele czynników (Patrz grafika pod tekstem). Czasem ból „sam z siebie” może wskazywać na problemy w zupełnie innym miejscu, niekoniecznie związanym z przyczyną konsultacji. Może być on spowodowany między innymi przez: 

  • problemy narządów wewnętrznych, 
  • ograniczenie ruchu w sąsiednich stawach, 
  • kompensację po urazie, operacji lub unieruchomieniu, 
  • brak lub nadmiar ruchu, 
  • stres, 
  • ilość snu, 
  • sposób odżywiania, 
  • przyjmowane leki, 
  • używki, 
  • lęk przed ruchem z powodu poprzednich urazów, 
  • lub kombinację kilku z wymienionych czynników.

Wytrwale szukamy odpowiedzi

Nasz mózg potrzebuje odpowiedzi i dlatego Pacjenci często zgłaszają się z gotowymi hipotezami, takimi jak „w młodości się nanosiłem”. Oczywiście, to może być prawdą, ale doświadczony terapeuta nie wyciąga pochopnych wniosków i nie tworzy związku przyczynowo-skutkowego tylko dlatego, że istnieje korelacja.

Podczas wywiadu fizjoterapeuci szczegółowo pytają o objaw, z jakim Pacjent się zgłasza. Chcą dowiedzieć się, kiedy i jak objaw się pojawił, co go nasila i co go łagodzi, czy zmienia się on w rytmie dobowym oraz czy reaguje na leki. W ten sposób starają się zrozumieć przyczyny dolegliwości Pacjenta i określić, jaki rodzaj fizjoterapii będzie najskuteczniejszy.

Fizjoterapeuci pytają także o inne dolegliwości Pacjenta, takie jak problemy pokarmowe, nadciśnienie, cukrzycę, bóle głowy czy zaburzenia miesiączkowania, ponieważ te mogą mieć wpływ na dolegliwość, z jaką Pacjent się zgłasza. Ważna jest tu chronologia pojawienia się objawów, dlatego też warto dobrze przygotować się do wywiadu i pomyśleć o wszystkich dolegliwościach, z jakimi się borykamy.

Fizjoterapeuci zadają też pytania o przebyte urazy i operacje oraz o przyjmowane leki, ponieważ te mogą mieć wpływ na stan Pacjenta i na przebieg fizjoterapii. Zwracamy uwagę na to, czy pojawił się nowy lek lub zmieniło się dawkowanie leków chwilę przed pojawieniem się objawów, ponieważ niektóre leki mogą mieć często występujące skutki uboczne, takie jak bóle kostno-stawowe. W takim wypadku warto skonsultować się z lekarzem i dowiedzieć się, czy taki skutek uboczny jest powszechny.

Dlaczego fizjoterapeuta zadaje te pytania?

Wszystkie te pytania służą przede wszystkim do:

  • określenia, czy u pacjenta nie występują tzw. czerwone flagi, wskazujące na konieczność konsultacji z innym specjalistą,
  • zidentyfikowania czynników, które mogą wpływać na dolegliwość pacjenta
  • ustalenia, czy pacjentowi oprócz fizjoterapii zaleca się także współpracę z innymi specjalistami, takimi jak dietetyk, trener czy psycholog,
  • postawienia realnych celów fizjoterapii: ilu zabiegów pacjent potrzebuje, po jakim czasie poczuje poprawę itp.

Pamiętaj, że nasz cel to Twoje dobro i zapewnienie Ci jak najlepszej opieki. Dlatego zaufaj nam i odpowiadaj cierpliwie na pytania, nawet jeśli uważasz, że potrzebujesz tylko prostego zabiegu. Taka konstrukcja wywiadu jest efektem wielu lat doświadczeń i pracy z Pacjentami.

 

Pytania, wątpliwości?

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości dotyczące fizjoterapii, nie wahaj się skontaktować z nami. Chętnie także wysłuchamy Twoich doświadczeń i sugestii dotyczących rozwiązań, które mogą pomóc innym pacjentom. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami!

Jacek Cholewicki et al., J Orthop Sports Physiotehrapy, June 2019, Can Biomechanics Research Lead to More Effective Treatment of Low Back Pain? A Point – Counterpoint Debate