Wkładki ortopedyczne
Dobieramy i dopasowujemy wkładki ortopedyczne Igli – jest to opatentowany system firmy Medi. Są to wysokiej jakości dynamiczne wkładki usztywnione cienką warstwą włókna węglowego. Korekcję uzyskuje się poprzez mocowanie na rzep specjalnych trzpieni o różnych kształtach i rozmiarach.
Dlaczego wybraliśmy Igli?
Czasami widzimy potrzebę zastosowania wkładki ortopedycznej u Pacjenta (nie, nie jesteśmy zdania, że każdy bezwzględnie musi je nosić :)) Z naszego punktu widzenia największą zaletą systemu Igli jest możliwość wielokrotnej, dowolnej korekcji zgodnej z naszą koncepcją pracy z danym Pacjentem. W zależności od potrzeb możemy uzyskać różny cel terapeutyczny, odciążenie, stabilizację lub korekcję. Decyduje o tym rozmieszczenie trzpieni, których podklejenie zajmuje dosłownie kilka chwil i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Co więcej, u Pacjenta na przykład z ostrogą piętową w początkowej fazie leczenia możemy rozmieścić trzpienie tak, żeby odciążyć stopę, a po zmniejszeniu dolegliwości bólowych zmieniając ustawienie trzpieni uzyskać docelowy efekt korekcji lub stabilizacji.
Kiedy potrzebujesz wkładki?
Decyzję o zastosowaniu wkładki zawsze poprzedza całościowe badanie obejmujące wywiad, ocenę postawy, badanie zakresu ruchu w stawach. Daje nam to możliwość postawienia hipotezy czy ustawienie stopy jest przyczyną czy skutkiem, czy w ogóle zastosować wkładkę i czy użyć jej na początku czy na końcu naszej pracy.
U dzieci wkładki stosujemy zwykle w przypadku dużych wad stóp, zwłaszcza kiedy widzimy, że ich ustawienie wpływa na oś całej kończyny, a czasami nawet całej postawy. U młodych Pacjentów w połączeniu z indywidualnie dobranymi ćwiczeniami i aktywnością istnieje szansa uzyskania poprawy.
U dorosłych zwykle decydujemy się na wkładkę pracując z problemami na poziomie samych stóp takimi jak ostroga piętowa, neuralgia Mortona, czy bolesne haluksy (zależy od typu haluksów). Odciążając stopę udaje nam się szybko uzyskać efekt przeciwbólowy. Często też zdarza się, że wykorzystujemy korekcję stopy, pracując z bólem w innym obszarze ciała. Przykładowo, Pacjent zgłasza się z dolegliwościami po przyśrodkowej stornie kolana albo bólem kręgosłupa, który wydaje się być skutkiem zaburzenia osi kończyny pochodzącym od stopy.